Огляд пальника Fire-Maple FMS-116T
Останнім часом значного розголосу набула ідея так званого “легкохідного” туризму. Як поняття, він зародився на теренах північно-американського континенту, але вже тривалий час стабільно завойовує прихильників і в нашій країні. І це логічно – людям набридло носити на собі 30-кілограмові рюкзаки, і вони намагаються якомога більше скоротити їхню масу.
Що ж може запропонувати вибагливому туристу український outdoor-ринок? Легке спорядження можна знайти в каталогах багатьох брендів, але в цьому огляді ми будемо зменшувати вагу Вашої кухні.
Пальник і виробник
FMS-116T вперше був представлений виробником у липні 2009 року і став найлегшим газовим туристичним пальником у світі та першим титановим пальником Fire Maple. Основою для виробництва стала модель FMS-116, від якої титанова модифікація успадкувала всі найкращі характеристики – широкий розсіювач полум’я та велику потужність.
Виробник пальника Yongkang Fire-Maple Camping Equipment Factory розташовуються в промисловій зоні Yongkang City, Zhejiang Province (не буду перекладати), Китай. Відвертий китаєць на ім’я Fire-Maple ніколи не приховував і не замовчував місця розташування свого виробництва. Навпаки – вони відверто афішують країну свого походження.
При цьому завод випускає не тільки обладнання власного бренду. Порівняйте пальники таких марок як Go System, Pinguin, Trimm та деяких інших з продукцією Fire-Maple, і зрозумієте звідки у них ноги ростуть.
Для порівняння (з героєм цього огляду) ще дві моделі різних брендів:
Розміри
Перше що хвилює туриста-легкохода, який обирає титановий пальник – його вага. Задекларована маса Fire Maple FMS-116T – 48 грам. Перевіримо це за допомогою ще одного чуда китайської інженерної думки:
Чудо-пристрій показав 48 грамів чистої ваги. Хоча похибка в плюс-мінус пару грамів зважаючи на неповіреність вагів, думаю, допустима. 🙂
Щодо інших значень, то лінійка показала висоту пальника у 70 мм. (у складеному стані – 68 мм.) А от щодо діаметру – мені доведеться трохи згадати шкільний курс геометрії, бо штангенциркуля у мене немає, та і він би не дуже і допоміг. 🙂
У розсікача полум’я (разом з ніжками) є три крайніх точки. За допомогою нехитрих маніпуляцій лінійкою, олівцем та циркулем знаходжу діаметр кола, що проходить через ці три точки. (Привіт Світлані Іванівні та Наталі Юріївні – моїм вчителькам з математики 🙂 )
Для тих хто зовсім забув:
1. Відмічаю на папері кінці ніжок. Отримую 3 точки
2. З’єдную дві пари точок (не важливо які)
3,4. Проводжу серединний перпендикуляр до кожного з відрізків.
5. Місце перетину перпендикулярів – центр описаного кола.
6. Описую коло – так красивіше.
7. Маємо радіус в 55 мм. Як з радіуса знайти діаметр – запитайте у Гугла.
Так само знаходжу і діаметр пальника у складеному стані.
Діаметр у розкладеному стані: 110 мм замість заявлених 108 мм
Діаметр у складеному стані: 66 мм замість заявлених 64 мм
??? Може в Китаї міліметри трохи довші ???
Упаковка
Пальник постачається в зручній та продуманій коробочці з прозорого пластику. Відкривається коробочка відкручуванням кришки. Потрібно трохи більше одного повного оберту для відкривання, тож самовільно вона навряд чи відкрутиться, до того ж кришку можна достатньо нормально затягнути (тільки не треба занадто). Стінки, на мою думку, мають достатню товщину щоб не роздавити її в щільно набитому рюкзаку.
Розміри коробочки приблизно 75х75 мм. Товщина стінок – близько 2 мм.
Вага пальника в контейнері – 91 гр. Якщо не захочете носити ще і коробку з пальником – ніхто не зважає вкинути пальник в кухоль, і забути про додаткові 43 грами на плечах.
На фото пальник вкладений в термокухоль Fire Maple FMP-301. Скажу правду – не влазить.
Не влазить по діаметру на якихось 0,5 міліметра, втім кришка, хоч і не щільно, але закривається. Пальник трошки перекошено, але стоїть.
Можна перевернути його догори ногами, тоді виступаючої частиною буде клапан пальника, він стане в центр кухля і кришка закриється щільніше. Тож збрехав – влазить.
В більший казанок вже точно влізе 🙂 Наприклад в казанок Fire Maple FMC-207 влазить разом з балоном на 230 грам. Фото не покажу – вірте на слово – ще і місце залишається.
Матеріали
Хтось подумає: “Невже матеріалу, з якого виготовлено пальник варто присвячувати цілий розділ? Він же з титану!”
Титан – метал сріблястого кольору з температурою плавлення 1660±20 °C. Стійкий до корозії. Знаходиться на 10-му місці за розповсюдженістю у природі. Титан майже вдвічі легший за залізо, в півтора рази важчий за алюміній, але міцніший більшості сталей, а алюмінія – в 6 разів. Титан має значну твердість: в 12 разів твердіший за алюміній, і в 4 рази за мідь та залізо. Крім того титан на відміну від алюмінія зберігає свою міцність при температурах до 500-600 °C. Сплави титану використовується в космічній, авіаційній, військовій промисловості та багатьох інших галузях народного господарства.
“Хеге!” – скажу я. Не все так просто. Пальник поєднує в своїй конструкції далеко не один елемент, і далеко не з одного титану вони зроблені. Дивіться фото.
Таким чином маємо:
- Розсікач – титан
- Газова трубка – титан (зпресована з дном розсікача)
- Опорні ніжки для казанка – титан
- Заклепки ніжок – сталь
- Сіточка розсікача – сталь
- Ручка регулювання подачі газу – сталь
- Штифт для обмеження ходу ручки регулювання – сталь
- Корпус клапана – алюміній (фрезерований з суцільного шматка)
- Різьбова вставка клапана – латунь (впресована в корпус)
- Піпка, яка тисне на кульку клапана балона (не знаю як правильно називається) – латунь
+ різні гумові прокладки
Балони
Для пальника підходять стандартні різьбові балони epi-gas.
Виробник декларує роботу пальника від стандартних балонів протягом такого часу:
- Балон 110 гр. – 35 хв.
- Балон 230 гр. – 74 хв.
- Балон 450 гр. – 145 хв.
Кип’ятіння води
Задекларована виробником потужність пальника складає 3500 Вт (хоча в деяких каталогах проскакує цифра 2820 Вт). Цифра доволі значна і перевищує можливсті більшості компактних пальників, представлених як на українському так і на світовому ринках. Такої потужності має вистачати для серйозних задач – забезпечення достатньої температури для кип’ятіння кількох літрів води.
Скажу лишень що 3500 Вт – це приблизно 4,75 кінських сили. А значить пальник Fire Maple FMS-116T може закип’ятити більше води ніж це зроблять 4 коня разом узяті.
На жаль у мене немає технічних можливостей перевірити потужність FMS-116T у ваттах, а тому маю вдатися до перевіреного способу тестування можливостей пальника – буду кип’ятити воду.
Зразу зауважу що до останнього моменту я планував зробити лише огляд пальника, а не тестувати його на швидкість закіпання води, тому тест буде поганий. Хоч мені і дуже впадлу було це робити, але я змусив себе закип’ятити воду не один раз, а цілих два. Не можу сказати, що тести є репрезентативними і на 100% відображають роботу пальника в реальних умовах, втім:
Тест 1
Кімната з кімнатною температурою повітря (+20), вода з крану, настояна до кімнатної температури (+20).
Початкові умови:
Об’єм води: 1 л.
Вага балону з газом: 150 гр.
Тара: казанок Fire-Maple FMC-207 з кришкою.
* Відчуваю: зараз хтось розумний сидить перед монітором, читає ці рядки і думає собі: “Ей, чувак, шо ти гоніш. У тебе ж балон не повний, тиск газу слабий, а в наступному тесті газу буде ще менше. Шо ти тут міряти зібрався?”. Ви в поході перед кожним приготуванням їжі дістаєте з наплічника новий балон? Заздрю запасу Вашого здоров’я. Не кожен зважиться тягати їх стільки.
Отримані результати:
Час закіпання води: 3 хв., 50 сек.
Витрачено газу: 14 гр.
Тест 2
Харківський лісопарк з температурою повітря (+30), вода з крану, заморожена до температури (+10).
Початкові умови:
Об’єм води: 1 л.
Вага балону з газом: 135 гр.
Тара: казанок Fire-Maple FMC-207 з кришкою.
Вітер помірний, полум’я не задуває, але частенько відхиляє від середини казанка.
Отримані результати:
Час закіпання води: 4 хв., 30 сек.
Витрачено газу: 20 гр.
Висновки
Пальник цілком заслуговує на епітет, який до нього застосовує виробник – це найлегший пальник у світі. Не можу сказати, що зробити його компактнішим і легшим вже немає куди, але в тому вигляді в якому він існує зараз, ця штука цілком задовольнить найвибагливішого туриста-легкохода. Його потужність та розміри дозволяють використовувати це маленьке чудо для приготування їжі/чаю для 1-3 чоловік без зайвих казанків та маніпуляцій з доливаннями-переливаннями.
АЛЕ! Маю підозру що для тривалих походів набагато ефективнішим буде використання інтегрованих систем приготування їжі на зразок JetBoil’а, оскільки на той самий об’єм використаного газу їх ефективність є значно вищою. Тобто: замість тягти 50-грамовий пальничок і п’ять 450-грамових балонів до нього можна взяти 400-грамовий ДжетБойл і два балони. (Цифри взяв від балди, але порядок приблизно такий. Все залежить від конкретних умов).
Втім зважаючи на ціну інтегрованих систем все ж таки Fire- Maple FMS-116T є достойним вибором легкохода для не дуже тривалих походів (чому – читайте вище).
Подяки
Дякую своїй дружині за люб’язно наданий в користування циркуль – без нього визначення діаметру розльоту підпірок для казанка стало б значно складнішою задачею. Дякую магазину туристичного спорядження TopRope.com.ua за наданий для тесту пальник та інші плюшки, які допомогли зробити цю статтю насиченою фотографіями.
P.S.: скажу по секрету, купити пальник Fire Maple FMS-116T у них можна з безкоштовною доставкою по всій Україні.
Сашко (Конус)
konusfreelancer@meta.ua
03/07/2012
На текст та графічні матеріали (фотографії, креслення та ін.) даної статті поширюється дія Закону України про авторські та суміжні права. Відтворення публікації, або її частин у будь-якому вигляді без згоди автора заборонено. Авторське право автора матеріалу не поширюється на фото з позначкою (*).